NEED IN 3 HOURS FROM NOW!
1. (TCO 1) George Corporation has an estimated monthly sales of 12,000 units for $80 per unit. Variable costs include manufacturing costs of $50 and distribution costs of $20. Fixed costs are $60,000 per month.
Required:
Determine each of the following values.
a. Unit contribution margin
b. Monthly break-even unit sales volume
Create a contribution margin-based income statement. (Points : 30)
2. (TCO 7) Darling Manufacturing Inc. manufactures two products, A and B, from a joint process. A single production costs $5,000 and results in 200 units of A and 800 units of B. To be ready for sale, both products must be processed further, incurring seperable costs of $3 per unit for A and $4 per unit for B. The market price for Product A is $15 and for Product B is $10.
Required: Allocate joint production costs to each product using the net realizable value method. (Points : 30)
Need assignment help for this question?
If you need assistance with writing your essay, we are ready to help you!
OUR PROCESS
Order
Payment
Writing
Delivery
Why Choose Us: Cost-efficiency, Plagiarism free, Money Back Guarantee, On-time Delivery, Total Сonfidentiality, 24/7 Support, 100% originality
3.(TCO 6) Santa Inc. manufactures toys based on the following information.
Standard costs |
Materials (4 ounces at $4) |
$16 |
||||
Direct labor (1 hour per unit) |
$7 |
||||
Variable overhead (based on direct labor hours) |
$3.50 |
Fixed overhead budget |
$16,000 |
Actual results and costs |
Materials purchased |
Units |
10,000 |
|||||
Cost |
$38,500 |
Materials used in production |
Finished product units |
2,200 |
|||||
Raw material (ounces) |
9,500 |
|||||
Direct labor hours |
2,200 |
|||||
Direct labor cost |
$18,000 |
|||||
Variable overhead costs |
$8,400 |
|||||
Fixed overhead costs |
$16,200 |
|||||
Required: |
Compute the following variances (show calculations). |
a. Materials usage variance |
||||
b. Labor rate variance |
||||
-c. Fixed overhead budget variance |
(Points : 30)